Ukázky zdrojů rušení
Radioamatérské kutlochy
CB aj. dle ČTU 2020
Síť hotspotů CB
Co kde hledat?
Zajímavé kmitočty
Kmitočty CB,PMR,sdílené
Převaděče seznam
Převaděče FM
Převaděče 2m, 70cm
VLF přes PC
SDR ukázka
DMR převaděče
Navig.majáky
Packet radio
Odsávání antény
Kurz radioamatérů Brno
HAM testy
Antény kalkulačky
CB historie
Meteoradar bouřky
cbradio.cz
hambazar.cz
bazos.cz
cbpmr.cz/bazar
CB, PMR, HAM rádio
PMR v Čechách
PMR UHV VHF CB
Radiostanice CB
MHZ Express
SDR posloucháme...
Jak poslouchat síbíčkáře z celé ČR?
Od jara 2021 máme v Česku a na Moravě nový Boom. Na určitém CB kanále (dle lokality a frekvence nejbližšího CB Hotspotu) lze poslouchat síbíčkáře již téměř z celé republiky, kteří se na tomto systému s využitím Hotspotů baví! A je to jednoduché.
V ČR (aktualizace 15.1.2023) je již instalováno na vyvýšených místech přes 74 hotspotů, které přijímají hovory z jednotlivých vysílaček ve své oblasti a distribuují je na internetový kanál. Ostatní hotspoty zase umí stejný kanál sledovat a ihned vysílat zase do svého okolí. Takže např. Pavel mluví (vysílá) na CB na správném kanále na Šumavě, ale slyší jej uživatelé tohoto systému po celé republice. Přes svůj přijímač, anténu a naladěný kanál, nebo dokonce přes aplikaci Zello v telefonu nebo v PC!
Ukázka - princip rozmístění a propojení lokálních Hotspotů internetem - stav v létě 2021:
Je to úplně nový rozměr, že se mohou i "síbíčkáři" pozdravit a slyšet a sdílet napříč již prakticky celou republikou, protože rychle přibývá i nadšenců, provozujících jednotlivé Hotspoty.
A laik to vše může poslouchat v chytrém mobilu!!! (Snad to ještě platí, mění se podmínky a možnosti...)
Všeobecné oprávnění
Pokyny a pravidla platná pro CB od 15.8.2023 včetně provozu Hotspotů: Český Telekomunikační Úřad
- Dle nových pravidel lze pro Hotspoty využívat pouze kanály č.: 60,66,68,69,71,78.
To znamená přeparkování 60 hotspotů v republice a mírný blázinec a zmatek počátkem srpna 2023 :))
Může to fakt poslouchat každý?
Ano, i přes aplikaci Zello, která je zdarma, v mobilním telefonu, nebo v PC.
Takže úplně každý. (Platilo snadno v 2021)...
Na jakém kanále nebo adrese - najdete přehled nebo po kliknutí příslušného nejbližšího kolečka (Hotspotu) pravým tlačítkem myši u PC na této adrese:
https://www.cbpmr.info/
a pod mapou kliknout na tlačítko vpravo - "CB Hotspoty", otevře se mapa s kolečky a když kliknete na střed zvoleného kolečka, zobrazí se tam frekvence a číslo kanálu onoho Hotspotu a také název místa umístění:
Aktualizuji 15.1.2023 - odkaz na mapu s asi 74 hotspoty: cbhotspot.cz
Manuály a návody k používání CB Hotspotů: cbhotspot.cz
Např. pro Brno je to frekvence 26,935 MHz, což je kanál č. CH 38 v pásmu C (na mé stolní stanici), jinak je to také kanál "78", záleží jakou máte staničku, ale jistější to je hledat podle frekvence..
A kdo má CB vysílačku a naladí si kanál - frekvenci Hotspotu ve svém nejbližším okolí, tak samozřejmě poslouchá přes tento svůj přijímač a anténu.
Aktualizace 13.9.2021:
Místo kanálu 73 a 74 pro rušení přeladěno na 78 - 26,935 MHz a uvidí se jestli to tam už zůstane...
Pro Prahu jsou to frekvence - aktualizuji ke 15.1.2023:
Kanál 48 - 26,635 Praha Ďáblice
Kanál 69 - 26,845 Praha Kamýk (Krč)
Kanál 79 - 26,945 Praha Stodůlky
a Hotspot požaduje CTCSS subtón 88,5 Hz. Kdo tento subtón nevysílá, může jen přijímat. Naopak, kdo si tento subtón nastaví i na příjem, může si užívat poslechu nerušeného ničím jiným.
Tato dvě města uvádím, ale podívejte se aktuálně, protože Hotspotů přibývá a podle toho kde bydlíte, budete spíše přijímat lépe ten Hotspot, který najdete umístěný ještě blíže. Protože se stále jedná o CB pásmo a provoz a šíření specifické.
Na speciální stránce je v počítači nebo mobilu vidět přehled aktivit Hotspotů - na dashboardu http://cbradio.ok1ocb.cz, kde lze snadno kontrolovat, zda je který Hotspot zrovna v provozu, zda slyší signál, nebo kdy na něm naposledy někdo promluvil. Díky dashboardu už není třeba hledat DTMF dialera k ověření, zda je hotspot v dosahu – stačí pouze zaklíčovat (a nejlépe něco smysluplného říci) a podívat se na dashboard, zda to hotspot zachytil.
Takto to vypadá:
Může na CB Hotspoty vysílat a mluvit každý?
Naštěstí ne - je to technicky omezeno - stolní nebo ruční vysílačka musí umět a mít nastaven správný CTCSS subtón - Nastavení CTCSS pro President Lincoln 2+ - http://ok1ocb.cz/cbradio/nastaveni-ctcss-pro-president-lincoln-2/
Je to technicky nutné, a také ochrana, že tam nebude vysílat kdekdo (jako bývají zahlcené kanály dětmi na PMR pásmu), protože bez nastaveného subtónu se při pouhém vysílání místní hotspot "neotevře" a nebude to co vysíláte a říkáte, přijímat. O nastavení správného subtónu najdete více informací v odkazech různých, které na této stránce uvádím.
Zábava? Zajímavé informace?
Zrovna jsem měl večer puštěný poslech Brněnského CB - Hotspotu a bylo to opravdu zajímavé, slyšet někoho až z Jižních Čech, v zápětí někoho od Pardubic, na večerním "Kolečku" cca od půl osmé. Dnes, koncem srpna, se na to Kolečko přihlásilo večer postupně asi 23 lidí! A tak jsem přešel do pokojíku k počítači vyřizovat maily a CB Hotspoty jsem poslouchal pohodlně přes aplikaci Zello v mobilu, který mám připojený na data přes ethernetovou redukci - adaptér, přímo na kabel routeru, abych se zbytečně nesmažil. Přes malou ručku vysílačku tady totiž brněnský Hotspot nechytám, ale přes větší prutový dipol, který mám před okny obýváku ano a pěkně, ale v obýváku nemám počítač, takže v pokojíku přes Zello aplikaci poslouchám. Ještě bych si taky mohl natáhnout z obýváku zvuk ze staničky od repráku na repráček v pokojíku, to už je o těch možnostech, jak si to kdo udělá. Kdo má ještě staničku v záruce novou, asi si ji nebude odplombovávat a otevírat jen kvuli připojení vnějšího repráku...
Z článku Síť CB hotspotů pro CB radio:
(Ještě znovu takový jiný úvod)
Hotspot je (operátorem neobsazená) CB stanice, připojená přes nějaký „kus další techniky“ do internetu. V internetu pak někde leží server nazývaný „reflektor“, který hotspoty řídí. Jeho nejdůležitější funkcí je hlídat, zda některá z k němu připojených stanic přijímá signál (má otevřený SQUELCH). Pokud ano, pak tento signál okamžitě začne vysílat z ostatních stanic. Tim vznikne síť srovnatelná s digitálním provozem v radioamatérských pásmech, protože i tam platí, že promluví – li někdo do reflektoru (u DMR se jedná o talk group), pak se jeho relace odvysílá ze všech připojených převaděčů po celé ČR.
U CB ovšem nemůžeme používat převaděče. Zakázané to není, ale technicky to problém je, už jen kvůli malému odskoku vysílacího kmitočtu od přijímacího. Také zdaleka ne každá CB stanice umožňuje provoz SPLIT. Převaděč na CB zkrátka není řešení. Ovšem hotspot ano.
Jak se hotspoty používají? Ukažme si jednoduchý příklad: Nad městem A je hotspot naladěný na kanál 65. Nad městem B (vzdáleném 200 km od města A) je hotspot naladěný na kanál 50. Někdo z města A začne na kanále 65 vysílat, což uslyší hotspot (a otevře se na něm SQUELCH), tudíž se signál začne okamžitě odesílat na reflektor. A z reflektoru se dostane do všech ostatních připojených hotspotů, které ho s asi vteřinovým zpožděním odvysílají. To uslyší kdosi ve městě B na kanále 50. Na volání odpoví a následně se spolu tito dva začnou bavit úplně stejně, jako kdyby se jednalo o lokální spojení. Jen jim nejspíš přijde zvláštní, že každému svítí na displeji jiný kanál.
Způsob komunikace: Provoz na hotspotech se od klasického provozu opravdu nijak výrazně neliší. Jen je třeba respektovat okolnosti způsobené principem přenosu dat mezi hotspoty, tedy hlavně nechávat dostatečné mezery mezi relacemi, alespoň vteřinové, lépe delší. Úplně nejlepší je chovat se tak, jako na převaděčích v HAM pásmech – tedy nechávat přímo určené mezery („Je tu někdo další? Nechám prostor…“) a do těchto mezer nechť zájemci o spojení dávají rovnou volačky (a ne stroze „brejk“). To proto, že technika má svou reakční dobu a případný brejk by se do malého času mezi relacemi vůbec nemusel vměstnat. Navíc je třeba počítat i se zpožděním přenosu, které je do 1.5 vteřiny. To, co je řečeno ve městě A, dorazí do města B až za téměř 1.5 vteřiny. Pochopitelně vzhledem k tomu, že hotspoty jsou jen simplexní (tedy v jeden okamžik mohou buď vysílat, nebo přijímat, ale nemohou dělat obojí najednou), může nastat situace, že se dvě stanice ve městě A (nebo i jinde) vzájemně neslyší, ale obě dosáhnou na hotspot. Pak samozřejmě budou slyšet pouze stanici, která prochází přes hotspot (tedy jejíž hlasová relace přišla přes internet), ale nebudou slyšet samy sebe (lokálně) navzájem. To je bohužel úděl hotspotů a je dán jejich principem.
Zbytek článku a popisu:
http://ok1ocb.cz/cbradio/sit-hotspotu-pro-cb-radio/
CB hotspoty lze poslouchat i přes Zello v mobilu nebo počítači: