Vysíláme rádi - přidejte se!


Pro nadšence... první kroky, jak začít! Aspoň poslouchat:)

CB Hotspoty


CB vysíláme rádi! Jak poslouchat síbíčkáře z celé ČR?

Od jara 2021 máme v Česku a na Moravě nový Boom. Na určitém CB kanále (dle lokality a frekvence nejbližšího CB Hotspotu) lze poslouchat síbíčkáře již téměř z celé republiky, kteří se na tomto systému s využitím Hotspotů baví! A je to jednoduché.

V ČR (aktualizace 15.1.2023) je již instalováno na vyvýšených místech přes 74 hotspotů, které přijímají hovory z jednotlivých vysílaček ve své oblasti a distribuují je na internetový kanál. Ostatní hotspoty zase umí stejný kanál sledovat a ihned vysílat zase do svého okolí. Takže např. Pavel mluví (vysílá) na CB na správném kanále na Šumavě, ale slyší jej uživatelé tohoto systému po celé republice. Přes svůj přijímač, anténu a naladěný kanál, nebo dokonce přes aplikaci Zello v telefonu nebo v PC!

Ukázka - princip rozmístění a propojení lokálních Hotspotů internetem - stav v létě 2021: Apačova Mapa CB Hotspotů 8/2021

Je to úplně nový rozměr, že se mohou i "síbíčkáři" pozdravit a slyšet a sdílet napříč již prakticky celou republikou, protože rychle přibývá i nadšenců, provozujících jednotlivé Hotspoty.
A laik to vše může poslouchat v chytrém mobilu!!! (Snad to ještě platí, mění se podmínky a možnosti...) CB vysíláme rádi!

Všeobecné oprávnění

Pokyny a pravidla platná pro CB od 15.8.2023 včetně provozu Hotspotů: Český Telekomunikační Úřad
- Dle nových pravidel lze pro Hotspoty využívat pouze kanály č.: 60,66,68,69,71,78.
To znamená přeparkování 60 hotspotů v republice a mírný blázinec a zmatek počátkem srpna 2023 :))

Může to fakt poslouchat každý?

Ano, i přes aplikaci Zello, která je zdarma, v mobilním telefonu, nebo v PC.
Takže úplně každý. (Platilo snadno v 2021)...
Na jakém kanále nebo adrese - najdete přehled nebo po kliknutí příslušného nejbližšího kolečka (Hotspotu) pravým tlačítkem myši u PC na této adrese:
https://www.cbpmr.info/
a pod mapou kliknout na tlačítko vpravo - "CB Hotspoty", otevře se mapa s kolečky a když kliknete na střed zvoleného kolečka, zobrazí se tam frekvence a číslo kanálu onoho Hotspotu a také název místa umístění:

Apačova Mapa CB Hotspotů 8/2021

Aktualizuji 15.1.2023 - odkaz na mapu s asi 74 hotspoty: cbhotspot.cz
Manuály a návody k používání CB Hotspotů: cbhotspot.cz

Např. pro Brno je to frekvence 26,935 MHz, což je kanál č. CH 38 v pásmu C (na mé stolní stanici), jinak je to také kanál "78", záleží jakou máte staničku, ale jistější to je hledat podle frekvence..
A kdo má CB vysílačku a naladí si kanál - frekvenci Hotspotu ve svém nejbližším okolí, tak samozřejmě poslouchá přes tento svůj přijímač a anténu.
Aktualizace 13.9.2021:
Místo kanálu 73 a 74 pro rušení přeladěno na 78 - 26,935 MHz a uvidí se jestli to tam už zůstane...

Pro Prahu jsou to frekvence - aktualizuji ke 15.1.2023:
Kanál 48 - 26,635 Praha Ďáblice
Kanál 69 - 26,845 Praha Kamýk (Krč)
Kanál 79 - 26,945 Praha Stodůlky

a Hotspot požaduje CTCSS subtón 88,5 Hz. Kdo tento subtón nevysílá, může jen přijímat. Naopak, kdo si tento subtón nastaví i na příjem, může si užívat poslechu nerušeného ničím jiným.
Tato dvě města uvádím, ale podívejte se aktuálně, protože Hotspotů přibývá a podle toho kde bydlíte, budete spíše přijímat lépe ten Hotspot, který najdete umístěný ještě blíže. Protože se stále jedná o CB pásmo a provoz a šíření specifické.

Na speciální stránce je v počítači nebo mobilu vidět přehled aktivit Hotspotů - na dashboardu http://cbradio.ok1ocb.cz, kde lze snadno kontrolovat, zda je který Hotspot zrovna v provozu, zda slyší signál, nebo kdy na něm naposledy někdo promluvil. Díky dashboardu už není třeba hledat DTMF dialera k ověření, zda je hotspot v dosahu – stačí pouze zaklíčovat (a nejlépe něco smysluplného říci) a podívat se na dashboard, zda to hotspot zachytil.
Takto to vypadá:

Ukázka - výpis CB Hotspotů - aktivity

CB vysíláme rádi! Může na CB Hotspoty vysílat a mluvit každý?

Naštěstí ne - je to technicky omezeno - stolní nebo ruční vysílačka musí umět a mít nastaven správný CTCSS subtón - Nastavení CTCSS pro President Lincoln 2+ - http://ok1ocb.cz/cbradio/nastaveni-ctcss-pro-president-lincoln-2/
Je to technicky nutné, a také ochrana, že tam nebude vysílat kdekdo (jako bývají zahlcené kanály dětmi na PMR pásmu), protože bez nastaveného subtónu se při pouhém vysílání místní hotspot "neotevře" a nebude to co vysíláte a říkáte, přijímat. O nastavení správného subtónu najdete více informací v odkazech různých, které na této stránce uvádím.

Zábava? Zajímavé informace?

Zrovna jsem měl večer puštěný poslech Brněnského CB - Hotspotu a bylo to opravdu zajímavé, slyšet někoho až z Jižních Čech, v zápětí někoho od Pardubic, na večerním "Kolečku" cca od půl osmé. Dnes, koncem srpna, se na to Kolečko přihlásilo večer postupně asi 23 lidí! A tak jsem přešel do pokojíku k počítači vyřizovat maily a CB Hotspoty jsem poslouchal pohodlně přes aplikaci Zello v mobilu, který mám připojený na data přes ethernetovou redukci - adaptér, přímo na kabel routeru, abych se zbytečně nesmažil. Přes malou ručku vysílačku tady totiž brněnský Hotspot nechytám, ale přes větší prutový dipol, který mám před okny obýváku ano a pěkně, ale v obýváku nemám počítač, takže v pokojíku přes Zello aplikaci poslouchám. Ještě bych si taky mohl natáhnout z obýváku zvuk ze staničky od repráku na repráček v pokojíku, to už je o těch možnostech, jak si to kdo udělá. Kdo má ještě staničku v záruce novou, asi si ji nebude odplombovávat a otevírat jen kvuli připojení vnějšího repráku...

Z článku Síť CB hotspotů pro CB radio:

(Ještě znovu takový jiný úvod)

Hotspot je (operátorem neobsazená) CB stanice, připojená přes nějaký „kus další techniky“ do internetu. V internetu pak někde leží server nazývaný „reflektor“, který hotspoty řídí. Jeho nejdůležitější funkcí je hlídat, zda některá z k němu připojených stanic přijímá signál (má otevřený SQUELCH). Pokud ano, pak tento signál okamžitě začne vysílat z ostatních stanic. Tim vznikne síť srovnatelná s digitálním provozem v radioamatérských pásmech, protože i tam platí, že promluví – li někdo do reflektoru (u DMR se jedná o talk group), pak se jeho relace odvysílá ze všech připojených převaděčů po celé ČR.

U CB ovšem nemůžeme používat převaděče. Zakázané to není, ale technicky to problém je, už jen kvůli malému odskoku vysílacího kmitočtu od přijímacího. Také zdaleka ne každá CB stanice umožňuje provoz SPLIT. Převaděč na CB zkrátka není řešení. Ovšem hotspot ano.

Jak se hotspoty používají? Ukažme si jednoduchý příklad: Nad městem A je hotspot naladěný na kanál 65. Nad městem B (vzdáleném 200 km od města A) je hotspot naladěný na kanál 50. Někdo z města A začne na kanále 65 vysílat, což uslyší hotspot (a otevře se na něm SQUELCH), tudíž se signál začne okamžitě odesílat na reflektor. A z reflektoru se dostane do všech ostatních připojených hotspotů, které ho s asi vteřinovým zpožděním odvysílají. To uslyší kdosi ve městě B na kanále 50. Na volání odpoví a následně se spolu tito dva začnou bavit úplně stejně, jako kdyby se jednalo o lokální spojení. Jen jim nejspíš přijde zvláštní, že každému svítí na displeji jiný kanál.

Způsob komunikace: Provoz na hotspotech se od klasického provozu opravdu nijak výrazně neliší. Jen je třeba respektovat okolnosti způsobené principem přenosu dat mezi hotspoty, tedy hlavně nechávat dostatečné mezery mezi relacemi, alespoň vteřinové, lépe delší. Úplně nejlepší je chovat se tak, jako na převaděčích v HAM pásmech – tedy nechávat přímo určené mezery („Je tu někdo další? Nechám prostor…“) a do těchto mezer nechť zájemci o spojení dávají rovnou volačky (a ne stroze „brejk“). To proto, že technika má svou reakční dobu a případný brejk by se do malého času mezi relacemi vůbec nemusel vměstnat. Navíc je třeba počítat i se zpožděním přenosu, které je do 1.5 vteřiny. To, co je řečeno ve městě A, dorazí do města B až za téměř 1.5 vteřiny. Pochopitelně vzhledem k tomu, že hotspoty jsou jen simplexní (tedy v jeden okamžik mohou buď vysílat, nebo přijímat, ale nemohou dělat obojí najednou), může nastat situace, že se dvě stanice ve městě A (nebo i jinde) vzájemně neslyší, ale obě dosáhnou na hotspot. Pak samozřejmě budou slyšet pouze stanici, která prochází přes hotspot (tedy jejíž hlasová relace přišla přes internet), ale nebudou slyšet samy sebe (lokálně) navzájem. To je bohužel úděl hotspotů a je dán jejich principem.

Zbytek článku a popisu:
http://ok1ocb.cz/cbradio/sit-hotspotu-pro-cb-radio/


CB poslech přes ZELLO kanál

CB hotspoty lze poslouchat i přes Zello v mobilu nebo počítači:

Aktualizace 15.1.2023 - nové přihlášení se na nový Zello kanál CB hotspotů!!

Dosavadní kanál "spadnul" a byl vytvořen nový snad stabilnější.
Na této stránce je popis postupu.

Novinka - konečně funguje i možnost, přes Zello kanál z mobilu nebo počítače na síť hotspotů hovořit z aplikace Zello!!
Moderátor po otevření kanálu v Zellu ověří uživatele a technicky mu "povolí" kanál užívat.
To ale souvisí prvně s tím, jestli je zájemce již aktivní na vysílačkových hotspotech analogově, a jestli je jeho volačka trochu již známa, že tam vysílá... Pak teprve dostane ono právo přístupu na kanál Zello.

Je moc fajn, mít tu aplikaci v mobilu a pozdravit se s fajn CB přáteli z celé republiky...
Díky moc těm, kteří tyto věci budují, provozují, financují ze svého... Velký respekt!
Článek na úvod:
Síť CB hotspotů na kanálu VPM CZ CBspot
- http://cbradio.ok1ocb.cz/
- https://vysilackapresmobil.cz/kanaly-zello-cz/sit-cb-hotspotu-na-kanalu-vpm-cz-cbspot/

Jak povolit režim brány v aplikaci Zello free pro Windows: zde

Sledování aktivity hotspotů na: http://cbradio.ok1ocb.cz/
Sledování stavu VOX serveru na: https://vysilackapresmobil.cz/voxserver/

Jak poslouchat CB hotspoty přes aplikaci ZELLO?

Zello je jedna z nejznámějších volně šiřitelných aplikací pro nekomerční použití, která změní váš telefon nebo tablet na vysílačku.

Aplikace je zdarma ke stažení pro všechny druhy chytrých telefonů, tabletů i počítač.

Aplikace Zello pro PC Windows
https://vysilackapresmobil.cz/aplikace/aplikace-zello-pro-pc-windows/

Ke stažení:
https://zello.com/download-for-pc/

Zello a GDR - Rady a návody - nejnovější:
https://eshop.vysilackapresmobil.cz/rady-a-navody


Zatím tedy tolik k této novince, kterou může používat (poslouchat) prakticky každý laik. Ono je to fajn i pro lidi, kteří jsou (nejen staří) sami a tímto získají novou společnost a zábavu už jen poslechem. Protože jak to tak zkouším, krom večerního bohatého vysílání před osmou hodinou, se neustále někdo ozývá i přes den, skoušejí spojení, zkoušejí jestli jsou přes Hotspot slyšet, zdraví se, sdělují si zkušenosti a nebo i jiné zážitky, je to fajn :)

Někteří radioamatéři to trochu kritizují, že už to není klasické analogové vysílání, když se pro přenos používá internet, ale mají pravdu jenom částečnou, protože na nejbližší Hotspot se musí dovolat klasicky přes CB síť (dokonce a pouze se subtónem), tedy specifickou vysílačkou, a přijímat (poslouchat) mohou opět (krom Zello aplikace) zase staničkou naladěnou. Takže výhoda tu s použitím internetu opravdu je, že se mohou slyšet a pozdravit nadšenci ze všech koutů republiky, kde už nějaký blízký Hotspot funguje.
Samozřejmě, že profi radioamatér nad tím ohrne nos, protože se snadno umí spojit s celým světem přes velké antény a výkony. Ale pro nadšence, laiky, začínající zájemce o radiosvět, je to skvělá věc.
Vyzkoušíš to?

Aspoň pro poslech znovu:
Brno - CB kanál 78 (od 13.9.21 a snad to již nebudou přesouvat; 15.1.23 funguje)
Praha - CB kanál 48,69,79

Další desítky Hotspotů a jejich frekvencí: mapa (kliknout na tlačítko CB Hotspoty)

A pro vysílání - nutno nastavit subtón 88,5 na staničce, která to umí. Ostatní pouze poslech. Při vysílání dodržujeme ještě větší respekt a morálku - prvně vstupuji nebo dávám výzvu známým BREJK, a hovořím pouze opravdu krátce a jednoduše, abych neblokoval provoz celé sítě a nezdržoval další, kteří chtějí něco říci, zvláště pak na společném večerním Kolečku. Tam je obyčejně moderátor (aktuálně "Jelen") a řídí a dává slovo (mikrofon) v pořadí, v jakém se na Kolečko jednotlivci ohlásili po sobě. Provoz přes hotspoty je takový, že je nutná určitá pauza, než hotspoty "přepnou", ale to uslyšíte, hned jak to vyzkoušíte si naladit, nebo nainstalovat Zello :)

A ještě poděkování "Jelenovi" za velmi příjemné moderování večerního Kolečka, a obětavým tvůrcům a provozovatelům Hotspotů (kteří do toho i zainvestovali něco), a 73 na vás! :)

Já v Brně - Líšni slyším na větší CB dipól ten Soběšický Hotspot poměrně slušně, ale na ručku už ne. Těším se, jestli přibude nějaký ještě lepší brněnský Hotspot pro lepší poslech, a samozřejmě další Hotspoty na jiných místech v republice, aby to bylo pestřejší.

21.10.2021 přidávám novinku, neb se to vše stále rozvíjí:
Novinka od Apače: "Tak tu mame dalsi novinku a to hlavne pro mobilisty. Ti, co casto cestuji, se potrebuji preladovat a taky zaroven sledovat ktery hotspot prave vysila. K tomu slouzi tato funkce. Na mobilu muze byt zapnuta behem cesty a mate vse potrebne pred ocima. Jak 6 nejblizsich hotspotů, tak 6 HS , ktere naposledy hovorily. Vyzkousejte v terenu a dejte vedet jak to funguje. "
CB Dashboard


Zpět nahoru
Zpět o CB
Další kapitola: Kolečka - pravidelná vysílání