Ukázky zdrojů rušení
Radioamatérské kutlochy
CB aj. dle ČTU 2020
Síť hotspotů CB
Co kde hledat?
Zajímavé kmitočty
Kmitočty CB,PMR,sdílené
Převaděče seznam
Převaděče FM
Převaděče 2m, 70cm
VLF přes PC
SDR ukázka
DMR převaděče
Navig.majáky
Packet radio
Odsávání antény
Kurz radioamatérů Brno
HAM testy
Antény kalkulačky
CB historie
Meteoradar bouřky
cbpmr.cz
Lokátory
cbmonitor.cz
CB weby odkazy
CB Hotspoty
cbradio.cz
hambazar.cz
bazos.cz
cbpmr.cz/bazar
CB, PMR, HAM rádio
PMR v Čechách
PMR UHV VHF CB
Radiostanice CB
MHZ Express
SDR posloucháme...
"BEJVÁŠ NA SÍBU?"
"Jo, na našem ranním brněnském kolečku na 4.kanále, a jinak se můžeme domluvit, na kolikátce a v kolik... Nebo chceš na PMR?"
- Takto by mohl začít nejeden rozhovor, nejen v Brně a okolí.
Na CB kanálech se totiž hojně setkávají nadšenci po celé ČR,
a nejsou jen důchodového věku, přibývá i mladých nadšenců!
Kde a kdy poslouchat skupinky nadšenců na CB 27 MHz > Kolečka
Historie CB
CB pásmo (síbíčko) poslouchalo v devadesátých letech tisíce nadšenců a mnozí krom poslechu i komunikovali, vysílali. Podle Luboše Kobry bývaly na síbu v Brně i zajímavé burzy, kdo potřeboval něco prodat a nebo něco sháněl, tak to prostě vyhlásil, hodně lidí bývalo na poslechu a vzápětí se někdo ozval, že má zájem, nebo že uvedenou věc by mohl dotyčnému prodat. Potom přicházel velký úpadek, aktivních síbíčkářů rapidně ubývalo, ale v roce 2020 se zase pomalu počty celorepublikově navyšují a dnes už zase začíná být zajímavé, mít puštěný sken a poslouchat, protože občas se zachytí i rozhovory na zajímavá témata, například sdílení zkušeností, kde se co odehrává, jestli to stojí za to, za jaké ceny, čím je lepší přestříkat auto, nebo poblíž dálnice různé informace, kde to zase stojí... Lidi si prostě sdělují různé aktuální informace a osobní zkušenosti a názory.
Proto jsem také udělal tento web, aby nalákal další správné nadšence nejen na poslech zajímavých kanálů, informací, ale i k vysílání a sdílení.
Více historie a fotky starých staniček: radiosvet.wz.cz
Co je to CB?
CB (anglicky Citizen Band) je zkratka označující rádiové občanské pásmo pro širokou veřejnost, bez nutnosti jakékoliv registrace a placení provozních poplatků s povoleným výkonem do 4 W. Ruční vysílačky naštěstí nejsou pro CB pásmo tak levné jako PMR vysílačky, a tak nebývají tak dostupné ani dětem, takže nedochází k nežádoucímu rušení, křiku, žvatlání a jiným nešvarům, známým na PMR pásmu.
Ukázka "ruček" pro veřejné - občanské CB pásmo:
Na jakém pásmu to "lítá"?
Občanské radiostanice využívají kmitočtové pásmo krátkých vln 27 MHz (11 metrů). Při CB provozu je možné u nás využívat 80 kanálů (40 v AM režimu a 40 v FM režimu), které jsou přístupné široké veřejnosti bez omezení a tedy i bez jakýchkoliv priorit. Stanice nepodléhají ohlašovací povinnosti a její uživatelé jsou pouze povinni dodržovat ustanovení tvz. všeobecné oprávnění Českého telekomunikačního úřadu o používání CB stanic. Každý nový uživatel by si měl tyto předpisy tedy přečíst.
Přehled CB kanálů a které používat:
Využívá se běžněji FM varianta 40 kanálů. Při zapnutí vysílačky, která je pro CB pásmo určena, tedy nastavíme FM modulaci a nastavíme kanál, na kterém chceme poslouchat, hovořit, nebo zapneme skener ke sledování oněch 40 kanálů. Kdo vlastní lepší vysílačku s více funkcemi, může ještě poslouchat tzv. "béčko" nebo SSB (postranní modulaci kmitočtu), na které komunikují ti, co chtějí být trochu více skryti a ne na poslech každému, kdo si pořídí základní CB vysílačku ruční. To nebývá k dispozici na ručkách, ale na stolních (automobilových) stanicích.
Obecně je zvykem:
1. kanál - je doporučen jako svolávací (zde je velká část stanic trvale na příjmu a po navázání očekávaného spojení pak účastníci dohodou přecházejí na jiný volný kanál, aby nerušili ostatní.)
9. kanál - je předurčen pro nouzová volání a využívá se pouze pro informace zvláštní důležitosti, jako například v případě dopravní nehody, ohlášení požáru atd. Toto pravidlo platí v celé Evropě. Respektujte tedy využití 9. kanálu a nepoužívejte ho pro běžné spojení!
10. kanál - je v ČR hojně využíván jako národní komunikační kanál pro všechny řidiče včetně kamionové dopravy. V každých větších městech často funguje tzv. navigační info kanál za přispění ochotných dobrovolníků pobývajících často u vysílačky. Jde o tak zvané dopravní infokanály. V dopravní nouzi můžete na desítce získat vždy drahocenné informace!
18. a 23. kanál - je vyhrazen pro provoz dálkově ovládaných záznamníků (opakovačů). V běžném provozu by jste to měli respektovat a pokud někdo zrovna přes opakovač komunikuje zvolte pro váš běžný rozhovor jiný volný kanál.
19. kanál - je obecně využíván jako mezinárodní kanál pro řidiče kamiónů (u nás se ovšem vžil spíše kanál č. 10!)
24. a 25. kanál - zde je povolen pouze provoz digitálních dat (třída vysílání F2D, F3D - tvz. Packet Radio). Běžné hovory by zde neměly vůbec probíhat! Podrobnější údaje o doporučených frekvencích a kanálech můžete nalézt opět ve všeobecném oprávnění.
Dosah - kam se až dovoláme:
Dosah je značně ovlivňován mnoha faktory - místem, vzájemnou polohou radiostanic, účinností a typem antén, výkonem radiostanice a stavem ionosféry a vnějším rušením.
Ideální podmínky jsou na kopcích, v otevřené krajině na rovině, přes vodní plochy a na venkově. Střední podmínky jsou v krajině mírně kopcovité a v místech s řídkou zástavbou. Špatné podmínky jsou v průmyslových oblastech, ve velkých městech a v kopcovitém terénu, je-li stanice umístěna v údolí. Dalším důležitým faktorem ovlivňující kvalitu místního spojení je stav ionosféry, která ovlivňuje odraz radiových vln do větších dálek a tím i rušení vzdálenými stanicemi z celé Evropy. Nejhorší negativní vlivy ionosféry pro místní spojení se projevují v letních měsících a denních hodinách a naopak nejlepší podmínky pro spojení na větší vzdálenosti po naší republice můžeme dosáhnout v nočních hodinách a na podzim nebo v zimě...
Orientačně lze říci, že se maximální dosah základnové radiostanice s velkou anténou proti obdobné základnové protistanici pohybuje v dobrých podmínkách od 30 do 100km. V ideálních podmínkách (portejbl) z kopce na kopec to může být 100 až 300km! Ojediněle i více. To vše lze dosáhnout základním (veřejnosti povoleným) výkonem 4 W. Ve špatných podmínkách se naopak spojení pohybuje ze základny na základnu jen od 10km do 30km! Každý má kolem sebe jedinečné podmínky pro vysílání a dopředu je nutné počítat s tím, že dosah nebude stejně rovnoměrný do všech světových stran. To vše lze vyzkoušet a porovnat pouze praxí.
Ukázka "staniček" pro CB, určených do automobilu,
nebo i domů, se zapojením přes zdroj:
Výběr své volačky (volacího znaku)
Každý nový uživatel CB stanice by si měl zvolit svoji "volačku", neboli volací znak. Jde o to aby ostatní uživatelé při navazování komunikace věděli, s kým spojení navázali. Volačka se obvykle skládá z křestního jména a místa odkud obvykle vysíláme. Např. volačka Ferda Mravenec nám na první poslech neřekne, že se jedná o majitele CB z Liberce a musíme se znova dotazovat na město odkud vysílá ( na tvz. QTH - viz. Q-kódy). Dobrým výběrem je tedy například volačka Ferda Liberec. Pokud víme, že v našem městě již taková volačka existuje vkládáme za jméno číslovku (Ferda 2, Ferda Dvojka Liberec...) a nebo zvolíme uplně jiné jméno a nemusí být přímo z kalendáře... (Žralok, Orel, Medvěd, Knedlík, Smrček atd. atd. i to muže být součást vaší volačky :-)
Pokud si pořídíte síbíčko i do automobilu přidáváte do druhé části volačky dodatek "mobil" (např. Ferda Liberec mobil).
Když voláte z jiného místa než je vaše domácí (např. na kopci, u kamaráda atd) přidáváte do druhé části volačky slůvko "portejbl". Volačka pak může znít třeba
Kamil Líšeň "portejbl" Sněžka.
Navázání spojení - pravidla
Základním pravidlem je, že se před zahájením komunikace na daném kanále přesvědčíme, že nebudeme nikoho dalšího rušit a že je kanál volný. Používejte proto vždy tvz. Squlech, což je ovládací prvek šumové brány. Jedině poslechem stanice v šumu a položením otázky "Je na kanále volno?" zjistíme jednoznačně zdali je kanál volný.
Nezapomínejme na to, že se může stát, že blízká stanice je na příjmu a má spojení se stanicí vzdálenou, kterou Vy neslyšíte. Nevhodné přerušení dálkového spojení je pro ostatní velmi nepříjemné. Pokud je na kanále hovor, počkejte až dohovoří. Pokud máte chuť se do hovoru zapojit, nebo pokud nutně musíte hovor přerušit, počkáte až jeden z účastníků skončí a v pauze vstupte do hovoru slovem " B R E J K " (původ opět z angličtiny "Break"). Tak je nutno činit do té doby, než vás jedna ze stanic vyzve slovy
" P O J Ď B R E J K U ".
Pokud potřebujete rychle požádat o pomoc, zavolání záchranky někde v terénu, použijete slovo
B R E J K - B R E J K takto dvakrát - třikrát, a dotyční, pokud vás "berou" - slyší, tak by měli okamžitě pustit ke slovu a vyslechnout, co potřebujete důležitého sdělit.
Poté můžeme začít hovořit a po představení volačkou pokračujete tím co máte na srdci... Pokud na síbíčku začínáte a máte ostych před zahájením rozhovoru s ostatními účastníky, hoďte ostych za hlavu, protože většinou si s vámi každý síbíčkář rád pohovoří, dá vám reportík (údaj o tom jak vás slyší) nebo poradí s nějakou další technickou otázkou (atd.) "Brejci" jsou všeobecně vítáni pro oživení hovoru na kanále. Pouze je vhodné si určit určitou hranici slušnosti, kdy je vhodné do hovoru vstoupit a kdy je vhodné chvilku počkat...
Pokud budete na kanále úplně sami a chtěli byste zkusit navázat spojení s někým dalším, můžete zkusit zavolat "všeobecnou výzvu na kanále" Na tuto výzvu reagují většinou všichni momentální posluchači, kteří otázkou "kdo dával výzvu?" s vámi rádi začnou komunikovat. Témata povídání přes CB bývají rozličná a závisí na momentálním obsazení síbíčkářů na jednom kanále. Můžete být tak běžně svědky i účastníky technických debat o opravách radiostanic, výrob antén, o politické situaci, o zážitcích z mládí přes povídání vtipů až po líčení receptu na dobrý gulášek. :-)
Síbíčko vás může sblížit s ostatními a může se stát přímo i vaším koníčkem. A hlavně můžete přes CB nalézt mnoho nových informací, známých a kamarádů, což je na tom to nejhezčí.
Report (RS)
Při většině spojení po vás bude chtít protistanice informaci o tom jak jí slyšíte, jde o tzv. REPORT, který je udáván dvěma veličinami, čitelností (R) a sílou signálu (S), pokud vlastníme stanici s měřičem síly signálu. Původ zkratky RS příp. RST pochází z angličtiny a je shodně používán licencovanými radioamatéry po celém světě.
R = Readability , S = Strength a T = Tone
Česky: R = čitelnost, S = síla signálu a T = kvalita morse tónu /pouze u telegrafie.
Je zvykem nejdříve sdělovat čitelnost, následně sílu signálu (např: 59). Pro názornost přikládám jak by mohlo dané hlášení znít:
...slyším tě pětkou a signálem za devět
...beru tě pětkou devítkou (nebo pět devět, nebo padesát devět)
...jseš u mě čtyřkovou čitelností a devítkovým signálem
Čitelnost - jak slyšíme protistanici určujeme subjektivním dojmem, podle níže uvedeného seznamu.
"čitelnost" od 1 do 5, je definována takto:
5 - dokonale čitelné
4 - čitelné
3 - obtížně čitelné
2 - pouze občas čitelné
1 - nečitelné
S = (signál), nebo-li sílu signálu udáváme čísly, která odečteme na stanici z tzv. S-metru, pokud jsme jím samozřejmě vybaveni. Ten ukazuje číselné hodnoty 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 a 9+10, +20, +30 dB.
Výsledný report tedy vypadá např. "Jseš tady za 48". Znamená to tedy čitelnost=4 a signál=8.
Konkrétně přesně >> TABULKY
Rozdělení CB radiostanic:
Základní dělení je na stanice základnové, vozidlové a ruční, dle jejich předurčení. Opět se zde používá hantýrka kdy ruční stanice je všeobecně "ručka", vozidlová - "mobil", "mobilka". Přičemž velmi často se používá mobilka doma, připojena přes "zdroj" do zásuvky. Zdroj transformuje napětí 230 V ze zásuvky na potřebných 13,8 V, které je k dispozici v autech, a tak lze mobilku provozovat doma, stačí už jen připojit anténu, která bude umístěna venku, na střeše nebo před oknem, ale to už je zase samostatná kapitola.
Ukázka "radioamatérské lepší staničky" pro CB pásmo:
Lepší stanice pro CB s možností nastavení pásem a modulace - vysvětlení:
Jednodušší staničky do auta poslouchají pouze základní D pásmo pro zcela veřejné použití a vysílání. Poslouchat však lze aktivitu i na jiných pásmech (A-F).
Běžně se užívá pro všeobecné povolené použití FM modulace. Případně AM.
Poslouchat však lze i na SSB pásmech (USB a LSB, což jsou postranní pásma
nosného signálu), kde se baví zase jiní lidé "skrytěji", protože je běžný uživatel s obyčejným CB přijímačem nemůže slyšet. A kdo ovládá morseovku, využívá modulaci typu CW, která je pro ideální přenos morseovky i ve velmi zarušených místech a lokalitách určena.
Všeobecné oprávnění
Pokyny a pravidla platná pro CB od 15.8.2023 včetně provozu Hotspotů: Český Telekomunikační Úřad
- Dle nových pravidel lze pro Hotspoty využívat pouze kanály č.: 60,66,68,69,71,78.
To znamená přeparkování 60 hotspotů v republice a mírný blázinec a zmatek počátkem srpna 2023 :))