Ukázky zdrojů rušení
Radioamatérské kutlochy
Co kde hledat?
Zajímavé kmitočty
Kmitočty CB,PMR,sdílené
Převaděče seznam
Převaděče FM
Převaděče 2m, 70cm
VLF přes PC
SDR ukázka
DMR převaděče
Navig.majáky
Packet radio
Odsávání antény
Kurz radioamatérů Brno
HAM testy
Antény kalkulačky
CB historie
Meteoradar bouřky
cbpmr.cz
Lokátory
cbmonitor.cz
CB weby odkazy
CB spolek Brno
cbradio.cz
hambazar.cz
bazos.cz
cbpmr.cz/bazar
CB, PMR, HAM rádio
PMR v Čechách
PMR UHV VHF CB
Radiostanice CB
MHZ Express
SDR posloucháme...
Berte tento web s rezervou, jako první pomoc začátečníkům. Můžete zdejší rady využít, ale sledujte a pátrejte, co se nabízí za novější typy vysílaček, a hlavně recenze u prodejců, na facebookových skupinách, nebo rovnou vneste dotaz přímo tam, a většinou odpoví několik dosti fundovaných nadšenců, jakou mají osobní zkušenost a co by doporučili aktuálněji. Nevím jak často budu tento web aktualizovat, včetně třeba popisů novějších rádií, jestli vícekrát za rok, nebo jednou za rok, nebo až za více let.
Promyslete si, jak až se musíte ohlížet na finanční stránku a pořizovací cenu, na úkor kvality provedení, příjmu, citlivosti, i vysílacích parametrů. A do jakého kompromisu půjdete. Někdo si nechá poradit kamarády "naživo", nebo když má možnost, rovnou si nechá poradit, ukázat a předvést konkrétní vysílačky. Kdo zatím nezná někoho zapálenějšího a zkušenějšího, bude se více orientovat podle recenzí nebo komentářů na facebookových skupinách.
Vysílačku PMR na zkoušku?
Možná není špatné, si opravdu to vysílání prvně vyzkoušet s kamarádem, nebo pořídit levnější vysílačky v pásmu PMR, ale klidně i na CB pásmo a začít třeba poslouchat "Kolečka". A když to začne víc bavit, dá se pořídit nějaký radioskener (opět zatím v ruční podobě, tj. do ruky, "ručku") a začít lovit a poslouchat i Sdíláky a zkusit chytat a poslouchat i převaděče, kde bývá slyšet více účastníků z celého kraje, protože převaděč chytá vysílání z bližšího okolí a převádí to na jinou frekvenci, na které to vysílá silněji, takže to je pak vše slyšet do větších vzdáleností, na desítky kilometrů.
Jakou PMR vysílačku?
Nadšenci, kteří výletí po kopcích a pokouší se o delší spojení, doporučují asi jako nejlepší kompromis ceny a kvality vysílačku typu SENCOR SMR 600. Já ji mám taky a jsem hodně spokojen. Má opravdu dobrou citlivost, slušnou filtraci nežádoucích rušení, a je schopna i dobře vysílat, takže se dá na toho povoleného půl wattu se opravdu dovolat běžně i 8 - 10 km a za ideálních podmínek počasí a odrazů i mnohem dále, hlavně ve známém poměru - čím výše budu (na kopci, rozhledně), tím dál se dovolám, i uslyším. Tato vysílačka je malá, příjemná do ruky, lehoučká, hodí se opravdu do každé kapsy, je napájena čtyřmi (dobíjecími) AAA bateriemi a používá 8 základních kanálů.
Na pomyslném druhém místě se doporučuje přes jaro 2020 PMR vysílačka typ MOTOROLA T-80, a jako třetí snad "Lídlovka" Silver Crest, která má 16 kanálů, ale možná trochu menší citlivost. U těchto tří člověk neudělá zásadní chybu, jsou na tom prostě hodně podobně. Někdo může polemizovat a doporučil by jiný typ. To už je věcí názoru a zkušenosti. Samozřejmě, časem, za několik měsíců nebo roků, bude třeba v prodeji nějaký nový typ od jiného výrobce, který na tom bude ještě lépe.
Každopádně, každý si může za pár stovek (nebo za jeden až dva tisíce zde uvedené typy, už v páru) pořídit a začít vysílat, zcela legálně do výkonu půl wattu, což je signál, který kupodivu slušně proletí i skrze panelák, v zástavbě 3-5 km, a ve volnějším prostranství přes 8 km. Poznávám víc a víc blázínků, kteří si zvykli, a běžně po budově, na stavbách a všude možně, nosí za pasem PMR vysílačky a ušetří za telefon.
U těchto vysílaček jde využít krom 8 (16) kanálů ještě tzv. subtóny (podkanály), na kterých lze komunikovat lépe, v klidu, nepozorovaně a nerušeně mimo ty hlavní (dětmi často používané) kanály. Detaily o PMR - zde.
Pro CB pásmo
- není v ručkách tak široká nabídka zatím, jmenujme třeba:
PANTHER URANO,
MIDLAND ALAN.
Více jich aktuálně ani moc nevygůglíte... Protože v CB pásmu lítá s ručkou míň šílenců, kdyžtak rovnou používají staničku, určenou do automobilu, s nějakou větší nebo alespoň prutovou anténou. Tu si může domů nebo do auta pořídit každý a každý ji smí do výkonu 4 W používat. Doma ji pak musíme napájet ještě přes "zdroj", který ze zásuvkového napětí 230 V vytvoří pro staničku potřebných 12 (13,8) V. I zdroje se dnes snadno koupí. Kdo má trošinku peníze, pár stovek, nemusí nic "bastlit na koleni" a vše si koupí.
Pro Sdílené kmitočty
- se hojně a spokojeně používají a uvádí tyto tři typy:
PUXING PX-888K,
WOUXUN KG-UV9D plus, nebo UV9K,
QUANSHENG TG-UV2.
Na vysílačky označené BAOFENG mnozí nadávají kvůli snížené citlivosti, vyšší zarušitelnosti. Je pravda, že na PMR je SENCOR docela citlivější na příjem. Sdílenky občas Baofengem nechám skenovat (ale moc jich neslyším) :)) a častěji se mi zastavuje při puštěném současném skenování malý ruční radioskener ICOM IC-E91, se kterým jsem hodně spokojený pro jeho citlivost. Hlavně po Praze se prakticky nestane, když se někde jdete odpoledne projít, nebo využijete, že máte někam cestu pěšky, že by jste během chvíle někoho a něco neslyšeli. :)
A to se dostáváme k radioskenerům ručním...