Vysíláme rádi - přidejte se!


Pro nadšence... první kroky, jak začít!

Jakou pořídit vysílačku?

Berte tento web s rezervou, jako první pomoc začátečníkům. Můžete zdejší rady využít, ale sledujte a pátrejte, co se nabízí za novější typy vysílaček, a hlavně recenze u prodejců, na facebookových skupinách, nebo rovnou vneste dotaz přímo tam, a většinou odpoví několik dosti fundovaných nadšenců, jakou mají osobní zkušenost a co by doporučili aktuálněji. Nevím jak často budu tento web aktualizovat, včetně třeba popisů novějších rádií, jestli vícekrát za rok, nebo jednou za rok, nebo až za více let.

Promyslete si, jak až se musíte ohlížet na finanční stránku a pořizovací cenu, na úkor kvality provedení, příjmu, citlivosti, i vysílacích parametrů. A do jakého kompromisu půjdete. Někdo si nechá poradit kamarády "naživo", nebo když má možnost, rovnou si nechá poradit, ukázat a předvést konkrétní vysílačky. Kdo zatím nezná někoho zapálenějšího a zkušenějšího, bude se více orientovat podle recenzí nebo komentářů na facebookových skupinách.

Vysílačku PMR na zkoušku?

Možná není špatné, si opravdu to vysílání prvně vyzkoušet s kamarádem, nebo pořídit levnější vysílačky v pásmu PMR, ale klidně i na CB pásmo a začít třeba poslouchat "Kolečka". A když to začne víc bavit, dá se pořídit nějaký radioskener (opět zatím v ruční podobě, tj. do ruky, "ručku") a začít lovit a poslouchat i Sdíláky a zkusit chytat a poslouchat i převaděče, kde bývá slyšet více účastníků z celého kraje, protože převaděč chytá vysílání z bližšího okolí a převádí to na jinou frekvenci, na které to vysílá silněji, takže to je pak vše slyšet do větších vzdáleností, na desítky kilometrů.

Vysílačky

Jakou PMR vysílačku?

Nadšenci, kteří výletí po kopcích a pokouší se o delší spojení, doporučují asi jako nejlepší kompromis ceny a kvality vysílačku typu SENCOR SMR 600. Já ji mám taky a jsem hodně spokojen. Má opravdu dobrou citlivost, slušnou filtraci nežádoucích rušení, a je schopna i dobře vysílat, takže se dá na toho povoleného půl wattu se opravdu dovolat běžně i 8 - 10 km a za ideálních podmínek počasí a odrazů i mnohem dále, hlavně ve známém poměru - čím výše budu (na kopci, rozhledně), tím dál se dovolám, i uslyším. Tato vysílačka je malá, příjemná do ruky, lehoučká, hodí se opravdu do každé kapsy, je napájena čtyřmi (dobíjecími) AAA bateriemi a používá 8 základních kanálů.

Na pomyslném druhém místě se doporučuje přes jaro 2020 PMR vysílačka typ MOTOROLA T-80, a jako třetí snad "Lídlovka" Silver Crest, která má 16 kanálů, ale možná trochu menší citlivost. U těchto tří člověk neudělá zásadní chybu, jsou na tom prostě hodně podobně. Někdo může polemizovat a doporučil by jiný typ. To už je věcí názoru a zkušenosti. Samozřejmě, časem, za několik měsíců nebo roků, bude třeba v prodeji nějaký nový typ od jiného výrobce, který na tom bude ještě lépe.
Každopádně, každý si může za pár stovek (nebo za jeden až dva tisíce zde uvedené typy, už v páru) pořídit a začít vysílat, zcela legálně do výkonu půl wattu, což je signál, který kupodivu slušně proletí i skrze panelák, v zástavbě 3-5 km, a ve volnějším prostranství přes 8 km. Poznávám víc a víc blázínků, kteří si zvykli, a běžně po budově, na stavbách a všude možně, nosí za pasem PMR vysílačky a ušetří za telefon.
U těchto vysílaček jde využít krom 8 (16) kanálů ještě tzv. subtóny (podkanály), na kterých lze komunikovat lépe, v klidu, nepozorovaně a nerušeně mimo ty hlavní (dětmi často používané) kanály. Detaily o PMR - zde.


Pro CB pásmo

- není v ručkách tak široká nabídka zatím, jmenujme třeba:
PANTHER URANO,
MIDLAND ALAN.
Více jich aktuálně ani moc nevygůglíte... Protože v CB pásmu lítá s ručkou míň šílenců, kdyžtak rovnou používají staničku, určenou do automobilu, s nějakou větší nebo alespoň prutovou anténou. Tu si může domů nebo do auta pořídit každý a každý ji smí do výkonu 4 W používat. Doma ji pak musíme napájet ještě přes "zdroj", který ze zásuvkového napětí 230 V vytvoří pro staničku potřebných 12 (13,8) V. I zdroje se dnes snadno koupí. Kdo má trošinku peníze, pár stovek, nemusí nic "bastlit na koleni" a vše si koupí.

Vysílačky


Pro Sdílené kmitočty

- se hojně a spokojeně používají a uvádí tyto tři typy:
PUXING PX-888K,
WOUXUN KG-UV9D plus, nebo UV9K,
QUANSHENG TG-UV2.

Na vysílačky označené BAOFENG mnozí nadávají kvůli snížené citlivosti, vyšší zarušitelnosti. Je pravda, že na PMR je SENCOR docela citlivější na příjem. Sdílenky občas Baofengem nechám skenovat (ale moc jich neslyším) :)) a častěji se mi zastavuje při puštěném současném skenování malý ruční radioskener ICOM IC-E91, se kterým jsem hodně spokojený pro jeho citlivost. Hlavně po Praze se prakticky nestane, když se někde jdete odpoledne projít, nebo využijete, že máte někam cestu pěšky, že by jste během chvíle někoho a něco neslyšeli. :)
A to se dostáváme k radioskenerům ručním...

Vysílačky


Radioskener je...

- úžasná věc! Máte právo poslouchat jakoukoli stanici, kmitočet, pásmo. Stisknete správné tlačítko a už jenom posloucháte, nebo si sken přicvaknete za klipsnu a jdete, můžete něco dělat a být zvědaví, koho uslyšíte zachvíli - na jakém aktivním signálu se sken zastaví. Takže, funkce skenování - SCAN - po její aktivaci, zapnutí, dochází k přelaďování po navolených kmitočtech (stanicích), uložených do paměti. Pokud je tam aktivita, nějaký signál, hovor (ale i třeba rušení), radioskener se tam zastaví. Pokud ne, ihned skočí na další přednastavený kmitočet, a zase na další a na další a pak dokola odznova v té smyčce, nebo konkrétní vybrané "bance pamětí", nebo i po všech "bankách pamětí" - záleží přístroj od přístroje a na (možnostech) nastavení toho všeho.

Něco jiného je funkce SEARCH - Hledání - přijímač neskáče pouze po přednastavených kmitočtech, ale přímo přelaďuje (po zvolených krocích, třeba 12 kHz) dál a dál, jako když ladíme rádio otáčením knoflíku dál a dál, a na silnějším signálu (nalezené stanici, hovoru, ale i rušení), se zastaví. Až pokud zase stiskneme SEARCH nebo otočíme knoflíkem, zmačkneme na šipku, pokračuje v ladění dál, a to zase buď na zvoleném pásmu (od-do), nebo ALL - postupně přelaďuje dál a dál přes celý rozsah, který umí přijímat, což je ale zdlouhavé - zpravidla nás zajímá ohledávat spíše určitý úsek, určité pásmo.

Vysílačky

Často se stane hlavně v pracovní dny v zahuštěném prostředí budovami, že se sken zastavuje i na různém rušení. Potom záleží na nastavení - buďto jej máte nastaven, že se po několika vteřinách sken zase sám rozběhne a pokračuje ve skákání po dalších přednastavených stanicích - kmitočtech, nebo vám zůstane stát na zachycené aktivitě (modulaci), dokud jej zase ručně nerozběhnete stiskem tlačítka nebo otočením voliče. Obojí má své výhody nebo nevýhody, jak vyplývá z logiky. Pro někoho je lepší, kvůli častým rušením a zastavováním skenu, aby se v několika vteřinách zase sám rozběhl dál a v případě, že by se zastavil na hovoru a zajímalo nás to, musíme rychle stiskem knoflíku sken zastavit, aby se už sken sám nerozjel ze stanice která nás zajímá a chceme ji posluchat, zase hned pryč. Někdo má zase radši, když se sken zastaví na aktivním signálu a už na něm zůstane, dokud jej sami zase nerozběhneme tlačítkem. Je to o osobní preferenci nebo zvyku, nebo o četnosti nežádoucích rušení, na kterých sken zastavuje. A nebo o nastavení úrovně SQUELCH - skvelče - šumové brány. Buďto ji nastavíme na slabší úroveň - že se pak sken zastaví i na slabších signálech, ale častěji i různých rušivých projevech nežádoucích, a nebo naopak nastavíme skvelč tupěji, aby si pak sken při přelaďování nevšímal každého slaboučkého signálu (většinou rušení) a zastavil se pouze na těch silnějších... (ale někdy přeladí slabej hovor) :))

Mezi radioskenery ruční určitě patří velmi zajímavé rádio, a to je typ:
AOR AR 8200 - MK3 (nebo MK2 nebo 4...) - má veliký rozsah celých pásem bez mezer, slušnou citlivost, možnost místo původní antény připojit BNC konektorem i pověšenou nebo postavenou anténu větší, a pak toho dokáže chytat a slyšet ještě mnohem více - a vy také... Má zajímavé možnosti skenování, rozdělení a používání pamětí (bank), funkci monitorování, a mnoho dalších, a už mu chybí k dokonalosti snad jen tlačítko TX pro vysílání, ale to tento konkrétní radioskener neumí. Některé radioskenery umí poslouchat a skenovat širší pásmo a umí i vysílat, ale jen v omezeném rozsahu kmitočtů, to už záleží na konkrétním typy ručky, co která umí (a co je povoleno). To je vše popsáno v manuálech a ty bývají během chvíle dohledatelné na internetu...


Vysílačky

Další kapitolou by z obecného dělení by mohly být krom ruček samozřejmě stolní - pevné - velké přijímače/vysílače. Jsou dražší a větší, protože krom jiného, obsahují více filtrů proti rušení, a také pásmové propusti a další vychytávky a systémy, aby byl příjem co nejčistější, nejcitlivější, a přitom s co nejlepší srozumitelností a nejmenším rušením. Mezi náročné technické parametry například patří, jak se stanice moc nechá "zahlušit" okolním rušením. Nebo přesytit vstupní obvody například silnými radiostanicemi z blízkého rozhlasového vysílače. Ty nejdokonalejší systémy už jsou v cenách automobilu, protože jsou technicky opravdu na špičkové úrovni a krom součástek kvalitnějších tu už platíte i značku a know-how, ale je to potom prostě jiná třída, přesně jako v těch autech. Tam, kde by jste běžnou levnější ručkou nic neslyšeli, uslyšíte s nejdražší stolní mašinou mnoho a mnoho stanic i na doslovný kus drátu...



Podívejme se na funkční - technické rozdělení vysílaček a přijímačů.
Historicky to začalo analogem a až v posledních desetiletích se to rozšířilo na různé podoby digitálního provozu, kde namísto frekvenční (FM) a nebo amplitudové (AM) modulace se využívá digitální provoz v binárním kódu nul a jedniček. Například systém DMR, a jeho nástavba - SDR (softwarově ovládané digitální rádio). Někdo upřednostní klasické rádio s přímým laděním, někdo kombinaci, kdy ladíme tlačítky nebo kolečkem, ale už to pracuje na číslicovém principu se zobrazovaným kmitočtem přesným na displeji, a někdo začne pak používat plně digitální systémy se svými výhodami, tedy poslouchající digitální a nebo (často navíc) i zakódovaný signál (Tetra, Matra a jiné systémy, které používají v reálném čase přepočty a složité bezpečnostní protokoly a klíče, třeba i s kombinací rozdělení tajných dat signálu na jednotlivé frekvence nebo subkanály).

Nebudu se tady o této dnes velice rozvíjené problematice rozepisovat detailněji, protože jí sám ještě moc nerozumím, a...

Radši pojďme vysílat a poslouchat běžnými, jednoduchými a nejdostupnějšími způsoby, aby to hlavně bavilo :)


Zpět nahoru
Na další kapitolu: Akce - setkání, společná vysílání...