Vysíláme rádi - přidejte se!


Pro nadšence... první kroky, jak začít! Aspoň poslouchat:)

Kolečka, skupinky "na rádiu"


Kolečka síbíčkářů (někde mají kolečka PMR-kařů) jsou pravidlená setkání na CB nebo PMR pásmu. Pokud skenujete i jiná pásma a frekvence, hlavně sdílené, v některých městech nebo lokalitách můžete zaslechnout i jiná pravidelnější setkávání lidí, kteří si řeknou, jaké je u nich počasí, případně jiné důležité a nebo osobní sdělení, u kterých nevadí, že je může slyšet kdokoli, kdo má na to zrovna naladěnou frekvenci.

Přehled většiny Koleček v ČR:

Mapa Koleček

Mapa Koleček v ČR - kliknutím otevřeš!
Pod otevřenou mapou klikni vpravo na modré tlačítko "Kolečka".
Potom se dá rolovátkem myši zvětšit v mapě lokalitu a klikem na modrá kolečka zjistit konkrétní "vysílací" časy, a další informace...
Ten přehled není úplný, záleží kteří lidí jejich Kolečka ohlásí...




Když jsem si pořídil první CB staničku a začal poslouchat a skenovat a zkoušet, kdo v okolí vysílá a co zaslechnu, ještě jsem nevěděl nic o těchto setkáních, která tedy neprobíhají osobně, ale tak, že každý účastník má zapnutou vysílačku na určitém kanále, na kterém jsou i ostatní v pravidelný čas a tak se navzájem slyší. Byl jsem velice nadšený, protože jsem konečně najednou mohl poslouchat zajímavé věci a pravidelně! Na našem Brněnském Kolečku, které se koná každou středu, sobotu, neděli a o svátcích, v letní verzi v 7h ráno, nás v prvním kole postupně seznamuje nyní moderující Tony-66 z Brna - Líšně detailně s počasím a meteorologickou situací, přitom průběžně vyzývá, kdo se chce do ranního Kolečka ještě přihlásit. V ponechaném prostoru se postupně hlásí další lidé, většinou pravidlení účastníci tohoto Kolečka, svojí volačkou, a od moderátora dostanou prostor, ve kterém nejprve doplní svůj poznatek k počasí nebo místní situaci (teplota, mraky, viditelnost, tlak atd.). Následuje druhé kolo, do něhož se hlásí další posluchači a ještě doplňují meteorologické informace. Ve třetím kole pak bývá prostor na volnou diskuzi, moderátor přestává řídit - předávat slovo, mikrofon, a zúčastnění se dále baví na různá témata, samozřejmě podle zvyklostí a pravidel slušnosti, jak jsme je popsali na stránce o CB nebo PMR.

Naše Kolečko bývá někdy půlhodinové, a někdy se protáhne i na hodinu a půl a probíraná témata bývají velmi zajímavá i technicky, podle zkušeností a řešeného tématu zůčastněnými. Tito lidé se postupně poznali a tak se rádi pozdraví a sdělují si, co je nového, nebo s čím potřebují poradit, a podobně.

Mapa Koleček

Mapa Koleček v ČR - kliknutím otevřeš!

Brněnské Kolečko mívá i celkem pravidlená setkání koncem každého měsíce, aktuálně to v roce 2020 bývá v Líšeňské restauraci Havana, podle počasí venku nebo uvnitř. Každý nadšenec je zván a rozhovory se točí spíše o běžných tématech a těch technických je tam méně. Většina z pravidelných účastníků Brněnského Kolečka se vyloženě radioamatérismem hlouběji nezabývá, ale baví je prostě i ve starším věku mnoho koníčků, výlety, cestování a jiné záležitosti ke sdílení.

CB setkání v Brně
CB setkání v Brně
CB setkání v Brně

Setkání Brněnských CB-čkářů v Havaně 06/2020



A jak je tomu jinde?

Samozřejmě že největší aktivitu můžeme logicky sledovat nebo spíše poslouchat v Praze, protože tam je největší kumulace lidí + široké okolí.

Když jsem vyzkoušel radioskenery v Praze, byl jsem potěšen, kolik jsem každou chvíli "chytal" rozhovorů, i na pásmech PMR, i na Sdílených frekvencích, ale i na jiných, například na "Dvoumetru" (2 m vlnová délka na pásmu 145 MHz). Dvoumetr mohou poslouchat také všichni, ale vysílat už jenom s radioamatérskou licencí (stačí ta jednodušší částečná, do výkonu 10 W). To už běžně stačí i z mnoha vesniček na "dovolání se" na Převaděč, (viz seznam převaděčů, mapa převaděčů), a z převaděčů pak slyší vzkaz nebo relaci posluchači této frekvence už v mnohem širším území, protože převaděč má větší výkon. Z převaděčů poslouchávám různá ranní a dopolední sdělení i v Brněnské Líšni, kde je v okolí převaděč Brno Kohoutovice a Pálava - Děvín. Tyto převaděče se dají slyšet ještě podstatný kus dále, například při jízdě na dálnici za určitého počasí až k Velkému Meziříčí... Ale i v Líšni v Brně slyším Kyjováky, Hodonín, a je to díky převaděči... na jeho frekvenci. Jak poslouchat převaděče?

K tomu už začátečníkovi nestačí PMR nebo CB vysílačka, ručka, ale je potřeba takový přijímač, který je schopen naladit a poslouchat i jiné frekvence. Opět v podobě malé lehké ručky do každé kapsy, za opasek... Kdekoli můžeš mít ručku po ruce, zapnout, a nechat skenovat více přednastavených Sdílených pásem nebo Převaděčů, nebo navolit některý jejich signál konkrétní, a poslouchat ("monitorovat") jenom jeden. Výbornou citlivost má například tato ručka:

Mapa Koleček - radioskener ICOM IC-E91

Videjka ze spojení?

V nějaké další fázi tvorby tohoto webu sem chci přidat i ukázková videa s osobními nebo "ulovenými" rozhovory na PMR, CB i sdílenkách... Prvně ale web dodělám obsahově konečně. :)

Ale napadlo mne - možná tu udělám odkazovník na rozhovory a spojení na různých místech, na videjka, která by byla třeba na youtube. Pokud chceš, natáčej svá spojení, ta zajímavější nahraj na youtube, na svůj kanál, a pošli mi na to odkaz a já tady moc rád vytvořím na ta spojení odkazy, aby mohli začátečníci lépe vidět, jak se to vše provádí a aby nás, co rádi vysíláme, přibývalo, ju? :)


Zpět nahoru
Na další kapitolu: Sdílené frekvence pro veřejnost