Vysíláme rádi - přidejte se!


Pro nadšence... první kroky, jak začít!

Akce nejen vysílací

Aktualizace: 3.9.2021

V Brně se v rámci možností setkáváme co měsíc - ti, co vysílají na CB pásmu na brněnském Kolečku ráno. Když budu vědět termín příštího setkání, dám jej sem a nebo mi napište abych Vám jej napsal. Přijít může kdokoli jen tak se třeba něco dozvědět u kávy, nebo zeptat o vysílání.

Rád bych i třeba já zorganizoval nějaké další akce. Já sám nemám vůbec potřeby nějak soutěžit, s jazykem až na zemi, kolik ulovím spojení, nebo jak dlouhých, to můžete kdokoli vymýšlet si a organizovat a rád to sem přidám; spíše bych měl představu, že sem dám pak při vyšší sledovanosti nějaké termíny, kdy já budu někde třeba hodinku dvě na poslechu a kdo bude chtít zkusit spojení se mnou nebo i jiná.

Teď se začíná kazit počasí s přicházejícím podzimem, ale uvidíme :)
Spíše zatím kdo chcete zkusit spojení, nebo nějaké věci se zeptat, tak mi napište, rád každého poznám!
Od konce srpna 2021 vznikl brněnský Zello kroužek:
Na brněnském CB kanále 39, který vedl a vede Zdenál (Zdenek 55), býval hůře ze Žabin slyšet Quido - nejčastější účastník, a tak se rozhodli vytvořit kroužek na aplikaci Zello.
Každý nadšenec se může přidat k zajímavým debatám - stačí si nainstalovat v PC nebo do chytrého telefonu aplikaci Zello, a vyhledat kanál "brňáci". Přidejte se, ať je nás tu víc :)
I mimobrněnští, kdo chce...

Jinak na Zellu se dá poslouchat i CB hotspoty z celé republiky,
na kanále: VPM CZ CBspot    Více o tom: zde.Další termín - 18.9. v 17h
SETKÁNÍ SÍBÍČKÁŘŮ BRNO

Brno - Líšeň - zahrádka restaurace HAVANA

Tramvají č. 8 z Hl. nádraží do Líšně, zast. Masarova.
Dolů, pod mostkem a rovně, až přijdete k posezení po levé straně.
Kdyžtak mi zavolejte - 608 400 550 - Kamil-Líšeň.
Něco si objednáme dobrého a popovídáme, fajn skupinka.
Zván je každý příznivce, i nový nadšenec! :)
Probereme, jak se dá vysílat, jaké jsou možnosti atd.

Radioskener
- takto proběhlo příjemné setkání našeho brněnského Kolečka v červnu :)Proč vysíláme rádi? Proč takový název webu a adresy? No protože vysílání mnoha lidem přináší hodně velikou radost. Radost z toho, že se nám podaří delší spojení. Že se nám podaří a poštěstí s přístrojem - vysílačkou, kterou máme, se dovolat někam dál. A postupně se i rozrůstá radost z toho, že se třeba něco zajímavého dnes dozvím na Kolečku, od přátel, kteří také sedí u vysílaček, a o něco zajímavého se podělí, dokáží si poradit vzájemně, i pomoci, a tak se většinou přes ten éter utužují pěkná a dlouhodobá přátelství, protože se ti lidé mohou prostě častěji slyšet a nic je to nestojí. Jenom nervy, pokud je zrovna nějaké rušení, nepříznivé počasí, nebo na PMR pásmu moc dětí huláká do svých vysílaček :)

Radioamatéři prý jsou principielně opatrnější a zdrženliví, než mezi sebe, nebo blíž k sobě, někoho pustí "nového". Ale jakmile vznikne důvěra a dobrý pocit, rázem se to překlopí naopak a jde o skvělá a srdečná setkání s chutí, novým nadšencům s vysíláním pomoci, aby jim to také "pěkně lítalo", fungovaly antény atd.

Určitě není od věci, vyhledat si nejbližší radioklub nebo klub, skupinku radioamatérů, ale na to si netroufne a ani nechce troufat úplný začátečník, protože prostě opravdu ještě skoro vůbec nic neví a bylo by mu to trapné a co by tam vlastně "dělal" mezi samými profíky s obrovskými znalostmi... A tak se to většinou překlopí do opačné roviny, že původní zvědavost a zájem o vysílání brzy bez správné podpory a pomocné ruky zanikne. Člověk (nový nadšenec) prostě neví co a jak. Já sám, když jsem se snažil najít na netu před půl rokem nějaký ucelený web, poskytující základní přehled o celé problematice, koncipovaný pro laiky, kteří ještě prakticky vůbec nic neví, tak jsem samozřejmě nic nenašel. A tak jsem ten web postavil sám... :)) Aby to měli druzí jednodušší, ty první kroky a seznamování se se vším.

Dočetli jste až sem? Sorry, že to okecávám a nějaké mé akce, jak nabízí nadpis, zatím nikde. Musím je teprve vymyslet ty akce! Jakou by jste měli představu o nějaké akci pro začátečníky? Pokud se tedy týká vysílání.
Samozřejmě se dá vymyslet i akce spojené s přírodou, že se vymyslí výlet někam, asi na vyvýšené místo, a tam přijdou i noví zvědavci a jejich přátelé, a můžeme si tam ukázat a vyzkoušet vysílání na těch nejjednodušších ručkách - vysílačkách. A taky skenování - zkusit, co (koho) se nám podaří zachytit. Líbilo by se vám to? V rámci Brna vyhlásit občas prostě nějaký sraz a cestu na vyvýšený bod, jako je lom Hády, nebo Stránská skála, nebo jiné, a tam si společně zkusit vysílat, vyzývat ke spojení, popovídat si o těchto věcech, dát sváču, posedět na louce s pěkným výhledem...?
Tak mi napiš-te, i třeba když jste jen dva, jeden, čtyři, co se znáte...

Každý nápad je vítán, i na způsob propagace takových akcí. Například, pokud víte, kde by se dalo nechat na takové akce pěkný leták A4, aby to vidělo více lidí, nebo jiný nápad... Samozřejmě bych to zkusil ohlašovat i na facebookových skupinách, které mají více čtenářů a už aktivních PMR-kařů / CB-čkářů, aby byli na příjmu a potom v čase, který bychom vysílali, nám mohli reagovat ze svých pozic, a ozývat se nám a dělat, i získávat, s námi plno spojení.

Radioskener
- takto vysílají a fotí PMR nadšenci na rozhlednách :)


Zpět nahoru
Na další kapitolu: Kontakt na autora webu.